Rụng tóc dẫn đến hói đầu: Nguyên nhân do đâu & giải pháp lý tưởng là… | Bí quyết khỏe và đẹp

Gubitak kose dovodi do ćelavosti: Šta je uzrok i idealno rješenje je… | Tajna zdravlja i lepote

Slika o: Gubitak kose koji dovodi do ćelavosti: Šta je uzrok i idealno rješenje je… | Tajna zdravlja i lepote

Video o: Gubitak kose vodi do ćelavosti: Šta je uzrok i idealno rješenje je… | Tajna zdravlja i lepote

Wiki o Gubitak kose koji dovodi do ćelavosti: Ono što ga uzrokuje i idealno rješenje je… | Tajna zdravlja i lepote

Rụng tóc dẫn đến hói đầu: Nguyên nhân do đâu & giải pháp lý tưởng là… | Bí quyết khỏe và đẹp -

Gubitak kose je jedan od znakova da tijelo želi najaviti unutrašnju nestabilnost. Ako se zanemari, gubitak kose će dovesti do ćelavosti.

Nekontrolisani gubitak kose je glavni uzrok ćelavosti. Kroz pandemiju se povećao broj ćelavih. Ali i svakodnevni uzroci značajno doprinose stanju opadanja kose.

Uzroci ćelavosti kod muškaraca

Uz genetske i urođene faktore koji uzrokuju stanjivanje kose, životne navike kao i njega vlasišta/kose također su uzroci gubitka kose i ćelavosti. detalj:

1. Nepravilna higijena vlasišta i kose:

Prije pranja kose trebate oprati kosu i masnu kožu hladnom ili toplom vodom kako biste uklonili prljavštinu. Sipanje šampona direktno na vlasište bez prethodnog stvaranja pjene uzrokovat će neravnomjernu distribuciju sredstava za čišćenje. Ovo ostavlja kosu na nečistim mestima; kao i direktan kontakt sa aktivnim sastojkom koji dovodi do ćelavosti.

Korišćenje tople vode (temperatura iznad 40 stepeni Celzijusa) čini folikule dlake slabim i oštećenim, a struktura kose je takođe oštećena što dovodi do lomljenja. Osim toga, trebamo se fokusirati na čišćenje vlasišta tokom šamponiranja umjesto da se fokusiramo samo na vlas kose ili vrhove kose. Budući da je vlasište mjesto za lučenje ulja, čineći kosu brzo masnom i prljavom, ako se ne očisti, nakupiće se prljavština, uzrokujući upalne probleme i oštećenje folikula dlake.

Prilikom čišćenja vlasišta takođe treba obratiti pažnju na silu udara prilikom pranja kose. Trebali biste upotrijebiti meso svojih prstiju da nježno izgrebete vlasište ili koristite specijalizirane alate za šamponiranje kako biste smanjili trenje koje uzrokuje opadanje kose. Nanošenje regeneratora na korijen kose također je uzrok masnoće kose, sklone lomljenju i ćelavosti.

2. Koristite proizvode koji sadrže mnogo silikona:

Silikon (također poznat kao dimetikon) je sastojak koji se obično nalazi u proizvodima za njegu kose čija je glavna funkcija zaglađivanje kose. Međutim, kada se silikon zalijepi za kosu, stvara težinu i vuče se prema dolje, uzrokujući da se kosa lako lomi. Kada se silikon zalijepi za vlasište, on će se začepiti, učiniti da masna koža ne diše, kosa će postati slaba, a vlasište sklono problemima.

3. Slaba kosa zbog čestog izbjeljivanja i toplinskog stiliziranja

Nekim trendovskim bojama za kosu potrebno je izbjeljivanje, a to slabi kosu gubitkom svojstvenog keratina. Istovremeno, izlaganje hemikalijama za farbanje kose takođe čini vlasište osetljivijim, sklonijim infekcijama, gljivicama i sposobnošću da kosa na vlasištu ostane oslabljena. Dakle, ograničite izlaganje svoje kose hemikalijama za izbjeljivanje ili barem odaberite boje za kosu koje nije potrebno izbjeljivati ​​kako biste smanjili uzrok gubitka kose.

Tham Khảo Thêm:  Top hơn 48 của hình nền caro hồng

Osim toga, redovno oblikovanje kose uvijanjem i ravnanjem takođe utiče na snagu kose. Odaberite način hladnog sušenja i pustite kosu da se osuši prirodno, izbjegavajući visoku temperaturu koja utiče na kosu. U slučaju da kosu morate oblikovati toplinom, odaberite proizvode na bazi ulja kako biste stvorili sloj zaštite koji će spriječiti oštećenje kose.

4. Nepravilna ishrana:

Srce, mozak, jetra, bubrezi… su prioritetni organi koji primaju ishranu, a koža i kosa su poslednja 2 organa. Stoga će neprikladna ishrana kožu i kosu učiniti podložnim problemima. Za ćelavost je moguće da tijelu nedostaje biotin (vitamin H, poznat i kao B7 ili B8), vitamin D, cink ili selen. Trebali biste unositi dovoljno nutrijenata svakodnevnom ishranom ili se obratite nutricionistu za savjet.

5. Endokrini poremećaji i stres

Hormoni u organizmu nisu izbalansirani i količina estrogena se gubi usled stresa, upotrebe droga, trudnoće, žena u menopauzi… jedan je od uzroka gubitka kose, ćelavosti. Istovremeno, tokom stresa možete nesvjesno da se počešete po glavi i počupate kosu – to je i uzrok opadanja kose kada smo pod stresom. Obratite se svom lekaru, ponovo uravnotežite svoj život tako da se endokrini problem postepeno popravlja, a ćelavost takođe može da se kontroliše.

Dodatne metode za smanjenje ćelavosti kod žena

Prije nego što iskusite metodu u nastavku, možete promijeniti loše navike u procesu njege kose i uravnotežiti ishranu i raspoloženje za prirodno jaku kosu i vlasište. U slučaju da nije moguće, možete se obratiti na:

1. Upotreba specijalnog lijeka

Liječnici često propisuju lijekove koji sadrže minoksidil, finasterid, dutasterid (za muškarce), pilule za kontrolu rađanja i spironolakton (za žene) za liječenje muške ćelavosti. Međutim, trebali biste biti svjesni da se trebate posavjetovati sa svojim liječnikom prije uzimanja oralnih proizvoda kako biste ograničili rizike. Zato što ovi sastojci često imaju mnogo potencijalnih nuspojava koje nisu dobre za zdravlje korisnika.

2. Transplantacija kose

Trenutno na tržištu postoje dvije popularne metode transplantacije kose: biološka kosa i autologna kosa. Donoseći prednosti što je brza, jeftina i manje bolna, ali biološka transplantacija kose često čini korijen kose u vlasištu podložnim infekcijama kao i fenomenu odbacivanja zbog nekompatibilnosti, pa presađena kosa neće dugo trajati. Autologna transplantacija kose je uzimanje folikula dlake sa zdravih područja i presađivanje na ćelava područja, tako da su rezultati visoki i trajni. Međutim, ova metoda je skupa, dugotrajna i bolna.

3. Laserska projekcija niske energije

Lasersko svjetlo niskog nivoa koristit će talasne dužine između 500-1100 nm. Mehanizam djelovanja ove metode je da skraćuje vrijeme opadanja kose, istovremeno produžava vrijeme rasta i razvoja kose i povećava folikule dlake. Prednost niskoenergetskog laserskog tretmana ćelavosti je da je neinvazivan, siguran i ne zahtijeva zastoje. Međutim, potrebno je nekoliko puta sedmično posjećivati ​​centar za laserski tretman i ova metoda se ne preporučuje trudnicama, osobama sa rakom i problemima sa štitnom žlijezdom. .

U slučaju da ste probali sve, ali vam se ćelavost i dalje ne popravlja, trebate posjetiti ljekara i obaviti potrebne pretrage. Možda je gubitak kose način na koji vas vaše tijelo podsjeti na unutrašnji poremećaj.

Tham Khảo Thêm:  100Cc Bằng Bao Nhiêu Mét Khối, Thủ Thuật Quy Đổi Nhanh Giữa Cc/Ml/Lít

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]

Gubitak kose je jedan od znakova da tijelo želi najaviti unutrašnju nestabilnost. Ako se zanemari, gubitak kose će dovesti do ćelavosti.

Nekontrolisani gubitak kose je glavni uzrok ćelavosti. Kroz pandemiju se povećao broj ćelavih. Ali i svakodnevni uzroci značajno doprinose stanju opadanja kose.

Uzroci ćelavosti kod muškaraca

Uz genetske i urođene faktore koji uzrokuju stanjivanje kose, životne navike kao i njega vlasišta/kose također su uzroci gubitka kose i ćelavosti. detalj:

1. Nepravilna higijena vlasišta i kose:

Prije pranja kose trebate oprati kosu i masnu kožu hladnom ili toplom vodom kako biste uklonili prljavštinu. Sipanje šampona direktno na vlasište bez prethodnog stvaranja pjene uzrokovat će neravnomjernu distribuciju sredstava za čišćenje. To ostavlja kosu na nečistim mjestima; kao i direktan kontakt sa aktivnim sastojkom koji dovodi do ćelavosti.

Korišćenje tople vode (temperatura iznad 40 stepeni Celzijusa) čini folikule dlake slabim i oštećenim, a struktura kose je takođe oštećena što dovodi do lomljenja. Osim toga, trebamo se fokusirati na čišćenje vlasišta tokom šamponiranja umjesto da se fokusiramo samo na vlas kose ili vrhove kose. Budući da je vlasište mjesto za lučenje ulja, čineći kosu brzo masnom i prljavom, ako se ne očisti, nakupiće se prljavština, uzrokujući upalne probleme i oštećenje folikula dlake.

Prilikom čišćenja vlasišta takođe treba obratiti pažnju na silu udara prilikom pranja kose. Trebali biste upotrijebiti meso svojih prstiju da nježno izgrebete vlasište ili koristite specijalizirane alate za šamponiranje kako biste smanjili trenje koje uzrokuje opadanje kose. Nanošenje regeneratora na korijen kose također je uzrok masnoće kose, sklone lomljenju i ćelavosti.

2. Koristite proizvode koji sadrže mnogo silikona:

Silikon (također poznat kao dimetikon) je sastojak koji se obično nalazi u proizvodima za njegu kose čija je glavna funkcija zaglađivanje kose. Međutim, kada se silikon zalijepi za kosu, stvara težinu i vuče se prema dolje, uzrokujući da se kosa lako lomi. Kada se silikon zalijepi za vlasište, on će se začepiti, učiniti da masna koža ne diše, kosa će postati slaba, a vlasište sklono problemima.

3. Slaba kosa zbog čestog izbjeljivanja i toplinskog stiliziranja

Nekim trendovskim bojama za kosu potrebno je izbjeljivanje, a to slabi kosu gubitkom svojstvenog keratina. Istovremeno, izlaganje hemikalijama za farbanje kose takođe čini vlasište osetljivijim, sklonijim infekcijama, gljivicama i sposobnošću da kosa na vlasištu ostane oslabljena. Dakle, ograničite izlaganje svoje kose hemikalijama za izbjeljivanje ili barem odaberite boje za kosu koje nije potrebno izbjeljivati ​​kako biste smanjili uzrok gubitka kose.

Osim toga, redovno oblikovanje kose uvijanjem i ravnanjem takođe utiče na snagu kose. Odaberite način hladnog sušenja i pustite kosu da se osuši prirodno, izbjegavajući visoku temperaturu koja utiče na kosu. U slučaju da kosu morate oblikovati toplinom, odaberite proizvode na bazi ulja kako biste stvorili sloj zaštite koji će spriječiti oštećenje kose.

Tham Khảo Thêm:  10 nước hoa unisex cao cấp, chính hãng bán chạy nhất

4. Nepravilna ishrana:

Srce, mozak, jetra, bubrezi… su prioritetni organi koji primaju ishranu, a koža i kosa su poslednja 2 organa. Stoga će neprikladna ishrana kožu i kosu učiniti podložnim problemima. Za ćelavost je moguće da tijelu nedostaje biotin (vitamin H, poznat i kao B7 ili B8), vitamin D, cink ili selen. Trebali biste unositi dovoljno nutrijenata svakodnevnom ishranom ili se obratite nutricionistu za savjet.

5. Endokrini poremećaji i stres

Hormoni u organizmu nisu izbalansirani i količina estrogena se gubi usled stresa, upotrebe droga, trudnoće, žena u menopauzi… jedan je od uzroka gubitka kose, ćelavosti. Istovremeno, tokom stresa možete nesvjesno da se počešete po glavi i počupate kosu – to je i uzrok opadanja kose kada smo pod stresom. Obratite se svom lekaru, ponovo uravnotežite svoj život tako da se endokrini problem postepeno popravlja, a ćelavost takođe može da se kontroliše.

Komplementarne metode koje pomažu u smanjenju ćelavosti kod žena

Prije nego što iskusite metodu u nastavku, možete promijeniti loše navike u procesu njege kose i uravnotežiti ishranu i raspoloženje za prirodno jaku kosu i vlasište. U slučaju da nije moguće, možete se obratiti na:

1. Upotreba specijalnog lijeka

Liječnici često propisuju lijekove koji sadrže minoksidil, finasterid, dutasterid (za muškarce), pilule za kontrolu rađanja i spironolakton (za žene) za liječenje muške ćelavosti. Međutim, trebali biste biti svjesni da se trebate posavjetovati sa svojim liječnikom prije uzimanja oralnih proizvoda kako biste ograničili rizike. Zato što ovi sastojci često imaju mnogo potencijalnih nuspojava koje nisu dobre za zdravlje korisnika.

2. Transplantacija kose

Trenutno na tržištu postoje dvije popularne metode transplantacije kose: biološka kosa i autologna kosa. Donošenje prednosti brze, jeftine i manje bolne, ali biološke transplantacije kose često čini korijen kose u vlasištu podložnim infekcijama kao i fenomenu odbacivanja zbog nekompatibilnosti, pa presađena kosa neće dugo trajati. Autologna transplantacija kose je uzimanje folikula dlake sa zdravih područja i njihovo presađivanje na ćelava područja, pa je efikasnija i dugotrajnija. Međutim, ova metoda je skupa, dugotrajna i bolna.

3. Laserska projekcija niske energije

Lasersko svjetlo niskog nivoa koristit će talasne dužine između 500-1100 nm. Mehanizam djelovanja ove metode je da skraćuje vrijeme opadanja kose, istovremeno produžava vrijeme rasta i razvoja kose i povećava folikule dlake. Prednost niskoenergetskog laserskog tretmana ćelavosti je da je neinvazivan, siguran i ne zahtijeva zastoje. Međutim, potrebno je nekoliko puta sedmično posjećivati ​​centar za laserski tretman i ova metoda se ne preporučuje trudnicama, osobama sa rakom i problemima sa štitnom žlijezdom. .

U slučaju da ste probali sve, ali vam se ćelavost i dalje ne popravlja, trebate posjetiti ljekara i obaviti potrebne pretrage. Možda je gubitak kose način na koji vas vaše tijelo podsjeti na unutrašnji poremećaj.

[/box]

#Gubitak kose #vodi #do #ćelavosti #glave #Uzrok #gdje je #rješenje #ideal #tajna #zdravlje #i #lijepo

#Gubitak kose #vodi #do #ćelavosti #glave #Uzrok #gdje je #rješenje #ideal #tajna #zdravlje #i #lijepo

[rule_1_plain]

Related Posts

Top hơn 48 của hình nền dải ngân hà 3d

Hãy cùng xem album hình nền thiên hà 3d Mới nhất và hiện tại, xem chi tiết hình nền thiên hà 3d bên dưới bài viết. Hình…

Top hơn 48 của hình nền người que

Hãy cùng xem album hình nền cá koi cho iphone mới nhất hiện nay và xem chi tiết bộ hình nền cá koi cho iphone dưới bài…

Top hơn 48 của cute hình nền con heo

  Hãy cùng xem album hình nền lợn dễ thương Mới nhất và hiện tại, xem chi tiết hình nền lợn dễ thương bên dưới bài viết….

Top hơn 48 của hình nền cây xanh thiên nhiên

Hãy cùng xem album hình nền cây xanh thiên nhiên Mới nhất và hiện tại, xem chi tiết hình nền cây xanh thiên nhiên bên dưới bài…

Top hơn 48 của hình nền xám trắng

Hãy cùng xem album hình nền baby sans mới nhất hiện nay và xem chi tiết hình nền baby sans dưới bài viết nhé. Ảnh sans đẹp,…

Top hơn 48 của hình nền 11 pro max

Hãy cùng xem album hình nền 11 pro max Mới nhất và hiện tại, xem chi tiết hình nền 11 pro max bên dưới bài viết. Mời…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *